Yumurta Vücudumuza Neler Sağlar?

Yumurta Vücudumuza Neler Sağlar?
Yağ Yakmamıza Yardımcı Olur;
Yumurta uzun süre tokluk hissetmemizi sağlar, yağ kaybına yardımcı olabilir. Kalori alımına ilişkin yapılan bir araştırmada, yumurtayla beslenen katılımcılar simitle beslenene göre %65 oranında daha fazla kilo verdiler. Yumurta yiyenlerde %16 daha fazla vücut yağı kaybı ve % 34 bel genişliğinde azalma gözlendi.
Daha GÜçlü Kemiklerimiz Ve Dişlerimiz Olur;
D vitamini kemik ve diş sağlığı için vazgeçilmez bir besindir. Düzgün kalsiyum emilimi için gereklidir. Yumurta, fazla miktarda D vitamini içeren nadir doğal gıdalar arasında yer almaktadır.
Daha Sağlıklı Saçlar Ve Tertemiz Bir Cilt Sağlar;
Yumurta yüksek miktarda B2, B5 ve B12 vitamini içerir. B vitamin kompleksi cilt, karaciğer ve saçlar için gereklidir. Ayrıca sinir sisteminin düzgün işleyişine yardımcı olur.
Vücudumuz İçin Çok  Önemli  9 Amino Asit Sağlar;
Yaşamımızı sürdürmemiz için vücudumuzun ihtiyacı olan 20 temel amino asit vardır. Vücudumuz bu amino asitlerin 11’ini yapar. Yumurta, diğer 9 temel amino asit sağlayan nadir besinlerden biridir. Eğer vücudunuzda amino asit eksikliği bulunuyorsa bağışıklık sisteminiz düşer, yorgunluk, kas kaybı gibi sorunlar ortaya çıkar.
Vücudumuza Enerji Sağlar; 
Sadece bir yumurta, günlük B2 vitamini ihtiyacınız %15’ini sağlar. Yumurtanın B vitamini çeşitlerini içerdiğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra vücudumuz aldığı besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.
Stresimizi Azaltır;
Daha önce de belirttiğimiz gibi, yumurta, çeşitli vücut sistemlerine yardımcı 9 temel amino asitleri içerir. Bu amino asitlerin eksiliğin de, zihinsel olumsuz etkiler olabilir. Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, lizin takviyesi serotonini düzenleyerek stres düzeylerinin ve anksiyete azalmasına yardımcı olur.
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir;
Büyük bir yumurta, günlük selenyum ihtiyacının % 22’sini karşılayabilir. Tiroid hormonları ve bağışıklık sisteminin için gereklidir. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara, hastalıklara ve virüslere direnme anlamına gelir.
Beynimizin İşleyişini Güçlendirir;
Hücre zarlarının kolin denilen bir bileşeni bulunur. Bu nörotransmitter asetilkolin için esastır (Nörotransmitterler sinir hücreleri arasında ve sinir hücresinin bağlı bulunduğu diğer vücut hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan kimyasallardır).
Bu bileşen  yumurta bulunur ve eksikliği bilişsel işlevlerde ve nörolojik sorun yaratır.
Protein Desteği Sağlar;
Yumurtada diğer besin kaynaklarından, çok daha fazla protein bulunur. Yüksek düzeyde protein içeren gıdalar, uzun süre tokluk sağlar ve açlık hissini azaltır.
Kolesterol Düzeyi;
Yumurtada yüksek miktarda kolesterol olduğu bilinen bir gerçek. Fakat yapılan araştırmalar yumurtanın iyi kolesterol düzeyini yükselttiğini gösteriyor.
Kalp Hastalıklarında Azalma;
İyi kolesterol seviyeniz yükseldiğinde, kötü kolesterol parçacıkların boyutu artar. Küçük boyutlu LDL parçacıkları (kötü kolesterol) kalp hastalığına neden olabilir. Yumurta tüketirken dengeli olmaya dikkat edin. Böylece sağlığınıza faydalı bir kaynak olacaktır.
Beylikdüzü / İstanbul
 
 

 

İlginizi çekebilir !

(PMS) Kadınların Kabusu, Regl Sorunu için kolay ve doğal çözüm !!!

Dengede doğal çözüm: Tohum Döngüsü!  Diyetisyen Fulya Bozdemir Çoğu kadın adet dönemini önemsemez. Kendi vücutlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.