UYKUSUZLUK ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİNE NEDEN OLUYOR….

Çocuğunuz yeterince uyumuyorsa DİKKAT!

Özellikle 3 ila 5 yaş arası okul öncesi çağındaki çocuklar için pek sevmeseler de uyumak çöz önemlidir. Eğer çocuğunuz yeterince uyumuyorsa bu durum ileriki yaşlarda ciddi problemlere neden olabilir.

Çocuğunuz yeterince uyumuyorsa DİKKAT!

Uzmanlar okul öncesi çağındaki çocukların sağlıklı büyümek ve enerji kazanmak için yeterli miktarda uyku almaları gerektiğini bunun da 12 saat olduğunu belirtiyor. İyi ve yeterli düzeyde uyumamak onlar için gelecekte farklı davranış sorunları yaşamalarına, bilgi işleme güçlüğü çekmelerine dikkat eksikliği ve kötüleşen duygusal sorunlara neden olabilir.

Massachusetts Genel Hastanesinde farklı araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, çocukların gelecekte sağlıklı nesiller olarak devam etmesi için şu noktalar önemlidir.

Tavsiye edilen uyku miktarı

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 25-50’sinde çeşitli uyku sorunları yaşanmaktadır. Okul öncesi çocuklar çok aktif olurlar ve günde bir saatlik öğle uykusu yapmaları gerekir. 3 ila 5 yaş arasındaki küçük çocuklar, öğle uykusu da dahil olmak üzere 10 ila 13 saat arasında iyi bir uykuya ihtiyaç duyarlar.

Tamamen uyumasalar bile, öğle uykusu zamanını sessizce oynamak için kullanabilirler.

Çocukların kendi yatağında yatmaları neden önemli?

Çocuğun bireyselleşme sürecini ve özgüvenini desteklemek, anne babadan ayrışması, bağımsız kişilik gelişimi ve aidiyet duygusunu kazanması için anne babadan ayrı yatması büyük önem taşımaktadır.

Gece uyanıp anne-babanın yanına geldiğinde, tekrardan yatağına götürülmeli, çocuğu yanınıza almamalısınız. Gerekirse bir süre onun yanında oturarak kendi yatağında uyuması gerektiğini tekrar hatırlatmalısınız.

Çocuktaki endişeyi azaltın

Genellikle gece uyanmaları sırasında bebeğin ağlamasına yanıt olarak, anne-babanın çocuğun yanında bulunması onun endişesini azaltır. Çocuğun ağlamasına yanıt olarak, onun yanında bulunma süresinin gittikçe uzatılması önerilmektedir (Duyarsızlaştırma). Çocuğa, okuma, şarkı söyleme, sakin olarak oyun oynama gibi bireyselleştirilmiş yatak alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Anne-baba, çocuk uyandığında çocuğun yatakta kalmasını teşvik etmelidir.

Bunu anne-baba çocuğun yatağının yanında oturarak, ona dokunarak veya yanına uzanarak yapabilir. Yatma zamanında ayrılık sorunu çözülürse, geceleri uyanma sorunu da büyük olasılıkla azalacaktır.

Yatma vakti için tavsiye

Buna ek olarak, aynı zamanda kesin bir yatma vakti ayarlanması önerilir. Çocuğa uyku vaktinden yarım saat öncesinde haber vermeliyiz ki yatmak için hazırlanmaya başlayabilsin. Ayrıca, 10 dakika öncesinde onlara uzanmaları için vaktin geldiğini söylemek iyi bir fikirdir.

 Yatmadan önce çocuklara çok fazla yemek ya da içecek vermenize gerek yoktur.

Çocuklar söz konusu olduğu zaman, yatağın amacı uyku için olmalıdır. Bir çocuk yatakta TV seyredip oyun oynama alışkanlığı kazanmamalı. Yatak, rahatlamak ve uyku içindir.

Çocuğun favori pijamalarını giymesine ve yatarken yanına alacak bir peluş oyuncak seçmesine izin vermek, özellikle de yatarken zorluk yaşanıyorsa, yardımcı olacaktır.

Yumuşak bir sesle, yumuşak müziklerle, ışıkları azaltarak ve elektronik cihazlardan ve video oyunlarından kaçınarak yatacağı odayı uyumaya uygun bir hale getirebilirsiniz.

Çocuklar için iyi bir gece uykusunun faydaları

Gerektiği kadar dinlenmek ve iyi bir uyku, özellikle genç yaşta ve okula başladıkları zaman, çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığı için esastır.

Çocuklar uyurken beyinleri ve vücutları dinlenir, böylelikle ertesi gün enerjileri olur, canlı ve taze olurlar.

 Daha fazla uyku uyuyan çocuklar daha fazla uyanıklık ve refleks seviyesine sahiptir. Buna ek olarak, duygularını daha iyi kontrol edebilirler ve okulda daha iyi sonuçlar alabilirler.

Ayrıca, onlar daha az sinirli ve gün boyunca daha az uykuludur.

Çocukların uyumaması ya da yeterince dinlenmemesinin başlıca nedenlerinden biri de yattıkları zamandır. Çoğu zaman, belirlenmiş bir zaman yoktur.

Dikkat dağınıklığı kaynağı olan birçok farklı ekran (televizyon, cep telefonu, bilgisayar, vb.) vardır. Bazı çocuklar bu cihazları yatak odasında bile kullanırlar.

Bu nedenle, bir TV şovu izlemek, video oyunları oynamak ya da sosyal medyada arkadaşlarıyla iletişim kurmak için uyku saatlerini kullanırlar.

Zayıf uyku çocuklarda ciddi sonuçlar doğursa dahi, bu problem kolayca çözülebilir.

Yatma saatinden en az bir saat önce çocuklarınızın ekranlardan ve teknolojiden ayrıldığından emin olun. Bu, onlara zihinsel olarak rahatlamak ve uyku için daha iyi hazırlanmak adına yardımcı olacaktır.

Dikkat eksikliği

Uyku eksikliği, okulda ya da davranışla ilgili konularda düşük performansa neden olan sonuçlar doğurabilir.

Küçük çocuklar DEHB geliştirebilir (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu). Maalesef bu durum, gün boyunca aşırı aktif kalmalarına ya da aşırı yüksek bir seviyede kalmalarına neden olabilir.

Bununla birlikte, uyku uzmanları bu tür uyku sorunlarının hepsinin bir çözümü olduğunu bilir ve bu durum çocuklarınızın uyku alışkanlıklarına iyi baktığınız halde önlenebilir.

İlginizi çekebilir !

(PMS) Kadınların Kabusu, Regl Sorunu için kolay ve doğal çözüm !!!

Dengede doğal çözüm: Tohum Döngüsü!  Diyetisyen Fulya Bozdemir Çoğu kadın adet dönemini önemsemez. Kendi vücutlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.