Sinüs Tıkanıklığına Bitkisel Çay…..

  • Sinüs Tıkanıklığına Bitkisel Çay….

Sinüs tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda ilk başvurulan çözümlerden biri bitkisel çaylardır. Burun içi ve çevresindeki sinüs boşluklarının nefes alıp vermeyi zorlaştıracak kadar tıkanm…ası günlük yaşamı olduğu kadar uykuyu da olumsuz etkilemektedir. Bu tıkanıklığı azaltmak ve solunum yollarını açmak için bitki çayı hazırlayarak buharını soluyabilirsiniz. Eğer sinüs tıkanıklığı boğaz ağrısı ile birlikte yaşanıyorsa bitki çayı boğazınızı da yumuşatacaktır. Aşağı yukarı her bitki çayının buharı sinüs tıkanıklığına iyi gelir ancak soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek için özellikle okaliptüs, nane, adaçayı, böğürtlen ve papatya çayı içmenizi tavsiye ederim.

Bu bitkileri çay olarak içmek istemiyorsanız bir tencereye 4-5 bardak su koyup kaynatın ve başta nane, okaliptüs ve adaçayı olmak üzere dilediğiniz bitkiden bir tutam atın. Tencereyi ateşten alarak bitkiyle karışan su buharını solumak sinüsleri 5-10 dakika gibi kısa bir sürede açacaktır. Daha etkili bir tedavi için başınıza havlu koyup tencereyle burnunuz arasındaki buharın daha yoğun olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkilerle çay hazırlamak içinse kaynamış suya atıp 5-10 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz C vitamini içeriği ile soğuk algınlığına iyi gelen limonla veya boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacak balla tatlandırabilirsiniz.

Yemyeşil Aktar Baharat

Şener Tezel

 

İlginizi çekebilir !

(PMS) Kadınların Kabusu, Regl Sorunu için kolay ve doğal çözüm !!!

Dengede doğal çözüm: Tohum Döngüsü!  Diyetisyen Fulya Bozdemir Çoğu kadın adet dönemini önemsemez. Kendi vücutlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.