Özel Baharat Muskat!

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Küçük Hindistan Cevizi ismi ile de bilinen Muskat, Hindistan cevizi meyvesi ile isim benzerliği dışında herhangi bir benzerlik göstermemektedir.


Zeytinden biraz daha büyük olan Muskat oldukça yoğun bir aromaya sahip, öyle havanda dövüp kullanabileceğiniz bir yumuşaklıkta değil ne yazık ki, bu nedenle ya ince delikli keskin bir rende kullanmalısınız ya da öğütülmüş olarak satın almanızı öneririm. Öğütülmüş olarak alacağınız Muskatı ise hava almayan bir kapta muhafaza edelim aksi halde aroması çabucak uçup gidiyor.
Muskat Avrupa da özellikle patates yemeklerinde (Patates püresi, patates graten v.s.) pişmiş et, çorbalarda, soslarda ve hamur işlerinde kullanılıyorken
Ortadoğu mutfağında öğütülmüş olarak pilavlarda
Kıbrıs ve Yunanistan da tuzluların pişirilmesinde
Japonya da köri sosu pişirilmesinde


Hint mutfağında tatlılarda
Hollanda da ise oldukça popüler olarak sebze yemeklerinde (Brüksel lahanası, karnabahar ve çalı fasulyesi ) kullanılıyor.
Peki bu kadar bahsettiğim Muskat’ın faydaları neler dediğinizi duyar gibiyim!!!
Gelin birlikte bir bakalım;
Baharatın Kralı denilen Muskat’ın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor!!!
Muskat’ın içerisinde yer alan mentole benzer bir bileşenin olması, onun doğal ağrı kesici özelliklere sahip olmasını sağlıyor.
İçerdiği lifle beraber peristaltik hareketi teşvik eden ve sindirim işlerini uyaran bir baharat, kronik kabızlık çekenler rahatlıkla kullanabilirler.
Muskat’ın içerisinde yer alan iki bileşenin ise beyin sağlığı üzerindeki etkisi tartışılmaz. Miristisin ve macelignan olan bu uçucu yağların sinir yollarını onardığı ve Alzheimer hastalığına sahip kişilerde işlev bozulmalarını azalttığı kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre zihinsel hastalıkların etkilerini azaltıyor ve kişilerin zihinsel fonksiyonlarının sağlıklı bir düzeye çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Yüksek magnezyum içeriği, sinirlerin yatıştırılmasında ve bir diğer adı mutluluk hormonu olan serotinin salınımın uyarılmasında oldukça etkilidir. Bu özelliği, eski zamanlardan beri doğal uyku ilacı olarak kullanılmasını sağlamıştır.
Vücutta detoks etkisi yaratıyor.
Ağız ve diş sağlığı için tam bir savaşçı olan bu harika cevizin adına organik veya bitkisel diş macunlarında veya ağız çalkalama sularında rastlayabilirsiniz. Aktif anti-bakteriyel bileşenlere sahip bu sihirli cevizin, bakterileri öldürdüğü, diş eti sağlığını ve bağışıklığını güçlendirdiği yapılan araştırmalarla da ispatlanmıştır.

Benzersiz bu baharat böbrek taşlarının atılmasına, böbrek ve karaciğer verimliliğin ise arttırılmasına yardımcı oluyor.

Muskat’ın zengin içeriği organ fonksiyonlarınızın sağlığını da koruyor. İçeriğindeki vazodilatör olan potasyum sayesinde kan damarlarının rahatlamasını sağlarken, kan basıncınızın ve kardiyo vasküler sisteminizin üzerindeki gerginliğin düşürülmesine de yardımcı oluyor.

Diyet yapanlar muskat kullanırken dikkatli olmalı; çünkü sindirimi kolaylaştıran bu sihirli cevizin bir de iştah açıcı etkisi var. Baharat olarak kullanılan bu ceviz iştahı iyi yönde etkilediği için diyet programı uygulayanlar tüketiminde dikkatli olmalı ve kullanmadan önce mutlaka diyetisyenlerine danışmalıdır.
Ağız Kokusu İçin: Muskat ağızda çiğnenir.
İdrar Söktürücü olarak kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirsiniz
Balgam Söktürücü olarak, çörek otu, çemen tatlandırılarak yenmeye devam edilir.
Gaz Söktürücü olarak sütle kaynatılıp balla tatlandırılarak içilebilirsiniz.
Karın Ağrısı İçinse 1 Tatlı kaşığı bal ve 1 Çay kaşığı rendelenmiş muskatı karıştırıp macun yapılarak yutabilirsiniz.

kimler muskat tüketmemeli?
Beşamel sos yapımında da sıkça kullanılan muskat’ı süt ve krema içeren tariflerde kullanırken dikkat etmek gerekiyor çünkü baharatın fazla kullanılması halinde halisülasyon görmeye neden olabiliyor. Süt ile kullanırken ise oldukça az miktarda kullanılmalıdır.
Yalnızca bu da değil; muskat’ı kullanırken bu değerli ceviz, fazla miktarlarda kullanıldığında uyuşturucu etkiye sahip olmakla beraber, halüsinasyonlara, kalp ritminin bozulmasına, baş dönmesine, mide bulantısına ve panik duygusunun oluşmasına neden olabiliyor. 2 yaşından küçük bebeklerin ve emziren kadınların muskat’ı kesinlikle kullanmaması öneriliyor.
Sağlıklı, yetişkin bir birey de yan etkilerinin görülmemesi için günlük ¼ çay kaşığı toz veya rendelenmiş muskat tüketiminin üzerine çıkılmaması gerekmektedir.
Hamilelerin, emziren kadınların muskat’ı kesinlikle kullanmaması öneriliyor.
Sıvısı damara direk verilirse çok zehirleyicidir.
Kronik bir hastalığa sahip olan, düzenli olarak ilaç kullanan veya
Her hangi bir tedaviye devam eden kişilerin muskat’ı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Gelelim Muskat’ı nasıl ve nerden bulacağımız konusuna; Aktarlardan tane ya da öğütülmüş olarak alabileceğiniz gibi, eskiden marketlerde çok fazla satılmayan muskat artık büyük marketlerin baharat reyonlarında kolaylıkla bulunabiliyor. Genellikle küçük cam kavanozlar içinde satılmakta.
Daha önce denemediyseniz, ilk defa kullanacaksanız denemek için 1 tanesi yeterli olacaktır. 1 muskat’ı rendeleyerek kullandığınızda en az 8-10 yemeğe katabilirsiniz.

Unutmayın sevgili dostlar !!! Hangi bitki, baharat çeşidini kullanırsak kullanalım her şeyi dozunda kullanmak en doğru olanı.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

 

 

İlginizi çekebilir !

(PMS) Kadınların Kabusu, Regl Sorunu için kolay ve doğal çözüm !!!

Dengede doğal çözüm: Tohum Döngüsü!  Diyetisyen Fulya Bozdemir Çoğu kadın adet dönemini önemsemez. Kendi vücutlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.