2 BUÇUK MİLYAR Yılık Süper Besin ” Spirulina ”

Spirulina Nedir, Faydaları Nelerdir?

Spirulina muhteşem faydalı bir yosundur.

Mavi-yeşil alg olarak anılan siyanobakteri cinsinden gelir.

Günümüzde adını sıkça duyduğumuz bu bitkinin geçmişi 1500’lü yıllara dayanır.

2000’li yıllarla birlikte Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafından bu besinin hem çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalı olduğu kabul edilmiştir.

Spirulina, besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması sebebiyle süper besin olarak anılmaktadır.

Spirulina yosununun %70’i proteindir.

Bunun yanında bir çok vitamin içerir.

En zengin beta karoten kaynağıdır.

Spirulina’nın bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni; içeriğindeki vitamin, mineral ve proteinin kendiliğinden oluşması, dışarıdan ilave edilmemiş olması sebebiyle vücutta emilim miktarının %90 seviyelerinde olmasından kaynaklanır.

Spirulina’nın Faydaları Nelerdir?

 • Vücut için olmazsa olmaz besin olan protein açısından oldukça zengindir. Hücrelerin yenilenmesi, kas sistemi içinde çok gerekli olan proteini en yoğun miktarda bulunduran bitkidir. Yağsız organik protein olması açısında kilo kontrollerinde inanılmaz bir destektir. Spirulinanın en yakın takipçisi soya fasulyesidir ki, soya fasulyesine göre yaklaşık 2-3 kat fazla protein içerir.
 • Halsizlik, bitkinlik, yorgunluk çekenler için pratik bir çözümdür. Vücut için yüksek enerji anlamına gelen B12 vitamini açısında da en yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazla B12 vitamini içerir. Vücudu iyi beslediği için vücut direncini artırır ve enerji seviyesini olumlu etkiler.
 • Demir eksikliği çekenler içinde ideal bir bitkidir. Spirulina dana ciğerine göre 28 kat, ıspanağa göre 58 kat fazla demir içermektedir. İçerdiği organik demir ve kalsiyum sayesinde sağlıklı kemik, sinir, kan ve kas dokusuna etkili bir destektir.
 • Antioksidanlar açısında en zengin bitkilerden biridir. Antioksidanlar vücudumuzdaki toksinlerin temizlenmesi için olmazsa olmaz besinlerdir.
 • Spirulina; GLA (Gamma Linolenic Asit), aminoasit içeren bitkiler arasında yine ilk sıradadır. Kendisine en yakın çuha çiçeği bitkisi yağından 3 kat fazla GLA içerir. GLA saç dökülmesi yaşayanlar için önerilmektedir.
 • E vitamini açısından da oldukça zengin olan spirulina, en yakın takipçisi buğday filizine göre 3 kat fazla E vitamini içerir.
 • Klorofil olarak da en zengin içerikli bitkidir. Buğday ve Alfaalfa bitkisinden 5 ila 30 kat fazla içeriğe sahiptir.
 • Düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ettiği iddia edilir. Alerjik burun tıkanıklıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Cilt güzelliği için faydaları oldukça fazladır. Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi vücudumuzu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcıdır.
 • Bilimsel araştırmalarda da sindirim sistemini desteklediği ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Spirulina’nın İçinde Neler Var?

 • Vitaminler; Beta Karoten, B1 Thiamine, B2 Riboflavin, B3 Niacin, B5 Pantothenic Acid, B6 Pyridoxine, B9 Folate, B12 Colobalimine, Vitamin A, Vitamin C (ascorbic acid), Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K, Vitamin H Biotin, Inostitol
 • Doğal Pigmentler; Fikosiyanin, Klorofil, Karotenoidler
 • Mineraller; Kalsiyum, Selenyum, Demir, Magnezyum, Potasyum, Krom, Bakır, Germanyum, Manganez, Fosfor, Sodyum, Çinko, Klorid, İyodin
 • Doğal Karotenoidler; Karotenler, Beta Karoten, Diğer Karotenler, Xanthophylis, Myxoxanthophyll, Zeaxanthin, Cryptoxanthin, Echinenone, Diğer Xanthophyl
 • Doğal Fitonutrientler; Gamma-Linolenik Asit (GLA), Alfa-Linolenic Asit (ALA), Linoleic Asit (LA), Stearidonic Asit (SDA) Eicosa Pentaenoic Asit (EPA), Docosa Hexaenoic Asit (DHA), Arachidonic Asit (AA), Glycolipidler, Sulfolipidler, Polisakkaridler
 • Amino Asitler – Temel Amino Asitler; Isoleucine, Leucine, Lysine, Methionine, Phenylaianine, Threonine, Tryptophan, Valine Temel Olmayan Amino Asitler; Alanine, Arginine, Aspartic Acid, Cystine, Glutamic Acid, Glycine, Histidine, Proline, Serine, Tyrosine

Spirulina’nın Zararları Var mı?

Spirulina doğal olarak kendi kendine oluşan muhteşem bir gıdadır. Kişilere göre değişebilecek alerjik uygunsuzluk dışında zararı yoktur. 

 

İlginizi çekebilir !

(PMS) Kadınların Kabusu, Regl Sorunu için kolay ve doğal çözüm !!!

Dengede doğal çözüm: Tohum Döngüsü!  Diyetisyen Fulya Bozdemir Çoğu kadın adet dönemini önemsemez. Kendi vücutlarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.